CZARNOGÓRA

Pod wpływem intrygujących opowieści znajomych, nosiłam się z zamiarem samodzielnego poznania Bałkanów, które w ostatnim czasie są co raz chętniej odwiedzane turystycznie.

Pierwszym celem pozwalającym zgłębić te rozległe tereny, okazała się Czarnogóra, ponieważ można się do tego kraju dostać bezpośrednio z Poznania, co stanowiło dla mnie duże udogodnienie w planowanej podróży.

Główną atrakcję turystyczną, którą z czystym sumieniem polecam, jest Zatoka Kotorska.
Mimo, że nie jest pochodzenia lodowcowego bywa nazywana najdalej położonym na południe fiordem Europy, ze względu na charakterystyczny krajobraz. Oszałamiający widok na Zatokę Kotorską uznawany jest jako najbardziej popularny i najchętniej fotografowany na całych Bałkanach.

Miastem, które w tej okolicy olśniewa swoją wręcz baśniową architekturą, jest Herceg Novi. To niewielkie, portowe miasto często jest omijane przez turystów, którzy za cel podróży obierają większe miasta, jak Kotor, jednak nie zawitanie do niego stanowiłoby ogromną stratę w czarnogórskiej przygodzie.

Zagłębiając się w uliczki Starego Miasta Herceg Novi mamy okazję obcować z najbardziej „śródziemnomorskim” stylem w całej Czarnogórze. Niezwykły zabytek stanowi tutaj Twierdza Kanli Kula, czyli Krwawa Wieża. Nazwa pochodzi od dawnego zastosowania budowli, ponieważ była wykorzystywana także jako więzienie. Aktualnie straciła swój
mroczny klimat, gdyż na dziedzińcu fortecy są organizowane wyśmienite koncerty oraz festiwale.

Krwawa Wieża jest na pewno najpotężniejszą fortyfikacją, ale nie jedyną atrakcją architektoniczną w mieście.
Warto na swojej trasie wyznaczyć także Twierdzę Španjola, Forte Mare, Wieżę Zegarową - Sahat Kula czy liczne urokliwe kościoły.

Jeśli zapragniemy odpocząć od historycznych wędrówek, miasto oferuje nam wytchnienie poprzez na kąpiel w zatoce, gdyż kamienista plaża znajduje w niewielkiej odległości od murów miejskich.

Można także, co szczególnie polecam, rozkoszować się widokami, korzystając z rejsów po zatoce na dwupoziomowych stateczkach.

Herceg Nova dostarczy wrażeń nie tylko za dnia. Stare Miasto jest szczególnie klimatyczne wieczorem, gdy w świetle zachodzącego słońca można delektować się pięknem wiekowych budynków.

Jak wcześniej wspominałam, miastem, które stanowi w Czarnogórze wręcz turystyczną mekkę, stanowi Kotor. Labirynty wąskich uliczek, na których spotykamy wszędobylskie, przyjaźnie nastawione koty, bajkowy klimat, są atrybutami tego miejsca od lat przyciągającego rzesze turystów.

Do Kotoru dostajemy się przez trzy bramy: Bramę Morską (Morska Vrata), Bramę Północną (Sjeverna Vrata), Bramę Południową (Južna Vrata). Kiedy przekroczymy którąś z nich, czeka nas największe, kotorskie wyzwanie, czyli pokonanie ponad półtora tysiąca stopni, by dotrzeć na szczyt Twierdzy św. Jana. Znajdująca się na wysokości dwustu
metrów fortyfikacja, niejednokrotnie wzorowo ochroniła mieszkańców Kotoru przed zewnętrznymi atakami.

Istotną atrakcję stanowią Pałace Mieszczańskie. Rezydowali w nich przedstawiciele najznakomitszych rodów rządzących miastem. Znajdujące się na terenie obecnej Starówki rodowe siedziby uosabiają pragmatyzm ówczesnych rządzących. Stawiano rezydencje o walorach użytecznych zamiast wyrafinowanego wzornictwa. Koniecznie należy odwiedzić
pałace: Beskuciów i Bizantich, Grubonja czy Drago

Starówka oprócz pałaców, prezentuje także liczne świątynie. Do najważniejszych zaliczamy:Kościół św. Klary, Cerkiew św. Mikołaja, Kolegiata bł. Katarzyny Czarnogórskiej.

Bardzo lubianym miejscem jest także Cats Museum – Muzeum Kotów, które w swoich zbiorach kolekcjonuje pocztówki z „kocimi” motywami. Muzeum powstało jako żartobliwe nawiązanie do nazwy miasta, kojarzonej z tymi sympatycznymi zwierzętami.

Podróżując po Czarnogórze nie możemy pominąć przygody z czarnogórską kuchnią

Mieszkańcy tego kraju lubią jedzenie różnorodne, ale też zdrowe, dlatego ich posiłki charakteryzuje spora ilość warzyw. Z potraw bezmięsnych warto skosztować Prebranac.

Danie to składa się głównie z fasoli zapiekanej z papryką, cebulą i aromatycznymi przyprawami, serwowane jest w glinianych naczyniach.

Dla amatorów potraw mięsnych polecam Ćevapčići - ruloniki z mieszanki mięsa wołowego i wieprzowego, formowanego w ruloniki, a następnie przyrządzane na grillu.

Serwowane z dodatkiem sosów i placków pita.

Lokalna kuchnia słynie z wyśmienicie przyrządzanych ryb, najczęściej pieczonych na ruszcie z dodatkiem aromatycznych przypraw. Głównie komponowane są z rozmarynem a sosy z dodatkiem cytryny i czosnku zapadną w pamięci jako wspaniałe doznanie smakowe, każdemu kto choć raz ich spróbuje.

Opisane miasta, zabytki, potrawy są zaledwie ułamkiem atrakcji turystycznych, które otwiera przed podróżnikami Czarnogóra. Jest to na pewno kraj, który przyjaźnie zachęca do odkrywania swojego naturalnego piękna, historii i do którego z przyjemnością się wraca, by poznać go jeszcze lepiej.

Pozdrav!